Hooghiemstraplein 167, 3514 AZ Utrecht, Hollanda + 31 (0)30 – 271 88 44 info@hollandahukuku.com

Hollanda’da Oturma ve Çalışma Izinleri

Hollanda’da Oturma ve Çalışma İzinleri

Türk vatandaşları, Türkiye Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Bolge üyesi olmadığı için Hollanda’da 90 günden uzun bir süre kalmak için oturma iznine başvurmak zorundadır. Ancak bu süreçte, 1968 yılında imzalanan Ankara Antlaşması gereği, Türk vatandaşlarına birçok ayrıcalık sağlanmaktadır. Bu ayrıcalıklar başvuru ücretlerinde indirimden, zorunlu dil sınavında muafiyete kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu ayrıcalıklara ilişkin detaylı bilgiye https://ind.nl/EN/individuals/residence-wizard/turkish-nationals sayfasından ulaşabilirsiniz.

Oturma ve çalışma izinleri Hollanda’da IND tarafından verilmektedir. Oturma izni için birden fazla seçenek altında başvuru yapılabilmekte olup, aşağıda bu yöntemlerden işadamları ve yatırımcılara yönelik sunulan yöntemler incelenecektir.

Hollanda’da kendi işletmemi açıp, serbest meslek erbabı olmak istiyorum. Hangi izne başvurmalıyım?

Serbest meslek icra etmek üzere Hollanda’ya yerleşmek isteyen Türk vatandaşları çeşitli koşulları yerine getirmek zorundadır. Bu koşullar şunlardır:

Tüm bunlara ek olarak işletmede yönetici yahut ana hissedar olarak , şirketin en az %25ine sahipseniz ya da şirketin risklerinden sorumlu iseniz veya maaşınızın belirlenmesinde etkiniz mevcut ise Hollanda Hukuku’na göre girişimci sayılmaktasınız ve yukarıdaki koşullar çerçevesinde başvuruda bulunma hakkınız bulunmaktadır. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hollanda’da yatırım yapmak istiyorum. Hangi izne başvurmalıyım?

Hollanda yatırımcıların ekonomiye katkılarının yüksek olduğu kanaatinde olup, yatırımlarının devamlılığını sağlayabilmek adına oluşturdukları bu başvuru yolu ile yatırımcılara kolaylıklar sağlamaktadır.  En az 1.250.000.- EUR sermayesi bulunan ve bu meblağ ile yatırımda bulunmak isteyen yatırımcılar için  özel şartlar altında 1 yıllık oturum izni verilmektedir. Yabancı yatırımcılar için oturma izni, çalışma iznini de kapsamaktadir. Bu izne başvurabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

Yukarıdaki şartlar sağlandığında, sizin için yabancı yatırımcılar için oturum izni başvurusunda bulunabilir, mümkün olan en kısa zamanda oturum izninizin almanızı sağlayabiliriz. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hollanda’da şirket açmak istiyorum. Hangi izne başvurmalıyım?

Hollanda ekonomisinin ana çarkını her zaman iş adamları ve girişimciler oluşturmuş ve yeni buluşların ve istihdamın kaynağı olmuşlardır. Dolayısı ile ekonomik büyümede bu denli büyük bir rol oynayan iş adamları ve girişimciler için özel bir oturum izni tipi oluşturulmuştur. Bir yıllığına alınabilen bu izne göre, girişimcinin uzman bir yönetici(facilitator) rehberliği altında bu yıl içerisinde yenilikçi bir ürün ya da hizmet sunması beklenmektedir. Bu bir yılın ardından, koşulları yerine getirmesi durumunda, girişimci, yöneticiden bağımsız olarak işletme olarak oturma iznini, yukarıda izah ettiğimiz serbest meslek icrasi için oturum izni olarak uzatabilir. Bir yıllık işbu oturum iznine başvurabilmek için gerekli koşullar şunlardır:

Bu tip oturma iznine başvuru için gerekli yenilikçi niteliği, IND, Hollanda için yeni bir şey olması, teknoloji içermesi, oluşumsal ve süreçsel yaklaşım içermesi şartlarından birini içermesi olarak tanımlamıştır. Yine IND’nin tanımlamasına göre yönetici (facilitator) girişimci ile birlikte çalışan ve aralarında sözleşme bulunan, başlangıç sirketleri ile tecrübeli ve girişimcinin akrabası olmayan bir uzmandır.

Yukarıdaki şartlar sağlandığında, sizin için başvuruda bulunabilir, mümkün olan en kısa zamanda oturum izninizin almanızı sağlayabiliriz. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Diğer izinler

Hollanda’da yaşamak ve çalışabilmek için yukarıdakilerden farklı olarak eğitim, iş, aile ve au-pair sebepleri ile oturma ve çalışma iznine başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://ind.nl/EN/Pages/default.aspx sayfasını inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz var ise hiçbir çekincede olmaksızın bizimle irtibata geçiniz.

 

 

Topics

Hollanda ile Ticari İlişkilerinizin Güvenli Yolu

1. Çalışmanız İçin Bizimle İletişime Geçin

Hollanda’da yapacağınız yatırım için bizimle iletişime geçin.Türk kökenli ve Türkçe bilen ekibimiz sizin için tüm hazırlıkları yapsınlar.

2. Ekibimiz İş Başında

Alanında uzman ekibimiz, her türlü işlemi halledip size sadece işinizle odaklama fırsatı sunar.Geriye kalan tüm işleri planlar ve uygularlar.

3. Başarı!

Yapılan tüm çalışmaların ardından başarı gelir ve değerinize değer katmaya başlarsınız.

İletişim

İsim*
Telefon*
E-mail*
Mesaj*
 

Medyada

 • Nieuwjaarsborrel Honorair Consul 2018

  Op donderdag 10 januari 2019 gaf de honorair consul van Turkije Joost Peters zijn traditionele nieuwjaarsborrel. Daar werd onze nieuwe medewerkster Nicky Jansen kort geïnterviewd.

  https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/yurt-disi-yatirimlarda-hollanda-ilk-sirada-2718532/ Read more

 • Basin Bildirisi Hollanda Hukuku


  Read more
 • Haringparty Turkse honorair consul 29 juni 2017

  Op de haringparty van het honorair consulaat van Turkije in Leiden waren ook de advocaten en fiscalisten van Hollanda Hukuku aanwezig. Advocaat Jilles van Zinderen werd daarbij kort geïnterviewd door de journalisten van...
  Read more
 • Rotterdam'daki Kartal yürekler

  Beşiktaş’ın ve büyük taraftarının fanatik bir hayranı olan Hollandalı avukat Dennis van Krimpen fırsat buldukça stadyumumuza gelerek, o büyülü atmosferi tadıyor. Dennis van Krimpen, Rotterdam’daki iş ...
  Read more